ТИП НА ДЕНОТ (10.02.2023, 20:30) ШАЛКЕ – ВОЛФСБУРГ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализараме дуелот од 20-то коло од Бундеслигата помеѓу Шалке и Волфсбург.

Шалке е најголемо разочарување оваа сезона и се наоѓа на последното место на табелата, додека Волфсбург игра според очекувањата и му се потребни бодови бидејќи брка излез во Европа.

Шалке со една нога во Цвајта

Шалке само што се врати во елитата најверојатно многу брзо ќе се врати во втората германска лига. Клубот од Гелзенкирхен е најголемо разочарување оваа сезона и се наоѓа на последното место на табелата, па ќе му биде потребно „чудо“ да стигне до опстанок оваа сезона. Шалке се наоѓа во катастрофална форма и има само две победи на 19 меча оваа сезона, меѓутоа, на последните два меча запиша две ремија. Според статистиката Шалке е најслаб тим во лигата, бидејќи го има најслабиот напад и најслабата одбрана. Меѓутоа, Шалке е клуб со голема историја и многу верни навивачи, па никогаш не треба да се отпишува, особено на домашен терен. Ова е една од последните прилики тимот да се врати на победите и да почне да освојува бодови, па сигирно дека играчите ќе го дадат својот максимум. Интересно е што и традицијата не е на нивна страна, па Шалке само еднаш остана непоразен од Волфсбург на последните пет меча.

Волфсбург брка пласман во Европа

Волфсбург моментално е на 7-то место на табелата, па целта на овој тим е да избори пласман во европските натпреварувања оваа сезона. Тимот игра според очекувањата, па навивачите можат да бидат задоволни. Меѓутоа, на последните два меча „волците“ запишаа два порази, па со разнишана самодоверба одат на ова гостување. Меѓутоа, традицијата е на нивна страна бидејќи Волфсбург победи на четири од последните пет меча против Шалке. Поради тоа ова е одлична прилика за тимот повторно да се врати на победите и сигурно ќе дадат се од себе, па се освен три бода ќе биде разочарување. Тренерот нема проблем со повредени фудбалери, па за овој меч ќе го има на располагање целиот тим.

Очекување

Традицијата, формата и квалитетот се на страната на гостите, па очекуваме Волфсбург да ги освои трите бода, иако нема да биде лесно и Шалке нема лесно да се предаде.

ТИП:

Шалке – Волфсбург – 2 @ 1.95 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*