ТИП НА ДЕНОТ (07.02.2023, 20:45) САЛЕРНИТАНА – ЈУВЕНТУС

Тип на денот
Тип на денот

Денес има слаба понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Салернитана и Јувентус.

Иако звучи неверојатно, разликата на табелата помеѓу Јувентус и Салернитана е само два бода, па ова е во некоја смисла директен дуел, бидејќи после казната од 15 бода „старата дама“ падна во втората половина на табелата.

Што е целта на Јувентус после казната?

Јувентус се наоѓа во исклучително незавидна позиција после казната и одземањето на 15 бода. Тимот од второто место на табелата падна на 13-то место, па сега едноставно нема јасна цел. Тоа создава конфузија во тимот, па Јувентус игра многу лошо и на последните три меча запиша два порази и едно реми. Тренерот Алегри повика на концентрација и истакна дека сега првата цел на „бјанконерите“ ќе биде изборување на опстанок и освојување на 40 бода, па поради тоа овој меч го нарече како директен дуел за опстанок. Добра вест е што повредените се рехабилитираа, па Алегро за овој меч нема да може да смета само на Погба и сигурно ќе сака да се врати на победите. Тешко е да се одреди крајната цел на Јувентус оваа сезона, бидејќи готово сигурно ќе избори опстанок, а тешко дека може да стигне до позициите кои водат во Европа. Поради тоа се чуствува апатија во тимот и играчите како да играта без мотив во Серија А.

Салернитана се бори за опстанок

Салернитана одлично ја отвори сезоната и едно време беше во горниот дел на табелата, но потоа дојде до пад на формата и серија на лоши резултати. Поради тоа тимот сега падна на 16-то место на табелата, но главна цел на овој тим е изборување на опстанок и ништо повеќе од тоа. Минатото коло Салернирана конечно дојде до победа после шест меча и тоа на гости кај Лече, па сега самодовербата на тимот е на повисоко ниво. Треба да се напомене дека Салернитана одигра реми против Јувентус во Торино и дека имаше водство до самиот крај. Тој меч сигурно ќе послужи како пример за тренерот Давиде Никола, па ќе сака да го повтори истиот рецепт, односно да се брани на својата половина и да се заканува преку контранапади. Факт е дека бодовите на овој меч се поважни за домаќинот и ќе има поголем мотив, па ќе направат се за да останат непоразении.

Очекување

Според квалитетот Јувентус е голем фаворит на овој меч, но „бјанконерите“ се во лоша форма, а Салернитана ќе има поголем мотив. Поради тоа очекуваме израмнет дуел со голови на двете страни.

ТИП:

Салернитана – Јувентус – ГГ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*