ТИП НА ДЕНОТ (06.02.2023, 18:30) ВЕРОНА – ЛАЦИО

Тип на денот
Тип на денот

Денес има слаба понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Верона и Лацио.

Верона во последно време игра подобро, но се уште е во зоната за испаѓање, па бодовите се прекупотребни. Од друга страна Лацио се бори за пласман во Топ 4 и за нив овој меч е многу важен.

Може ли Верона да избори опстанок?

Верона на катастрофален начин ја започна сезоната и долго време беше законавана на последното место на табелата. Поради тоа дојде до тренерска смена, па полека работите почнаа да се поправаат. Сепак, според квалитетот не се очекуваше Верона да се бори за опстанок. Во последно време тимот игра многу подобро, на последните четири меча запиша две победи и едно реми, па дојде до 18-то место на табелата. Сега заостанува само пет бода од сигурната зона, па сигурно шансите за опстанок значително се поголеми. Верона ја чека грчевита борба за опстанок и секој бод е важен, особено на домашен терен, па очекуваме голема борба и сигурно ќе сака да освои барем еден бод против фаворитот.

Лацио се бори за пласман во ЛШ

Лацио оваа сезона игра според планот и моментално се наоѓа во Топ 4, што е главна цел на тимот на Сари оваа сезона. Меѓутоа, конкуренцијата е голема и сигурно лацијалите ги чека голема борба за пласмана во Топ 4 и излез во Лигата на шампиони. Казната која ја доби Јувентус значително ги зголеми шансите на Лацио бидејќи имаат еден конкурент помалку. Исто така лошата форма на Милан ќе сакаат да ја искористат, па со победа на овој меч ќе го надминат актуелниот шампион на табелата. Сари во моментов нема проблем со повредени фудбалери, па на располагање го има целиот тим. Лацио е во одлична форма и на последните четири меча запиша две победи и две ремија, па сигурно ќе сака да ја продолжи добрата серија.

Очекување

Очекуваме неизвесен меч кој ќе го одлучуваат мали детали. Бодовите се важни за двата тима, па сигурно ќе гледаме голема борба со голови на двете страни.

ТИП:

Верона – Лацио – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*