ТИП НА ДЕНОТ (04.02.2023, 18:30) АТЛЕТИКО МАДРИД – ГЕТАФЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме мадридското дерби помеѓу Атлетико Мадрид и Гетафе на „Ванда Метрополитано“.

Атлетико Мадрид полека влегува во форма, но се наоѓа на 4-то место на табелата и заостанува од врвот, па нема право на кикс. Од друга страна Гетафе е прв кандидат за испаѓање во втора лига.

Може ли Атлетико да ја спаси сезоната?

Атлетико ја игра една од налошите сезони во последните години, па рано испадна од трката за титулата во Примера, а го чека и голема борба за пласман во Топ 4. Катастрофа за „јорганџиите“ беше и елиминацијата во Лигата на шампиони каде завршија на последното место во групата, па на пролет нема да играат во Европа. Атлетико моментално се наоѓа на четвртото место на табелата, но заостанува многу зад лидерот, па ќе треба да се бори да ја задржи таа позиција. Неодамна беа елиминирани од Реал Мадрид во Купот, па ја загубија и последната шанса за трофеј оваа сезона. Меѓутоа, тимот на Симеоне полека влегува во препознатливата форма, на последните пет меча запиша три победи и само еден пораз, па сигурно ќе сака да продолжи со победите. Сега има противник по мерка, бидејќи на гости им доаѓа еден од најслабите тимови во лигата.

Гетафе најголемо разочарување сезонава

Ниту најголемите песимисти не можеа да предвидат вака лоша сезона на Гетафе. Тимот од Мадрид влезе во серија на четири порази во низа, па падна на претпоследното место на табелата. Сега му гостува на големиот фаворит и место каде ретко освојува бодови, па тешко ќе може да избегне нов пораз. Тимот не се засили во зимскиот преоден рок, па сигурно го очекува грчевита борба за опстанок. Интересно е што Гетафе има добра одбрана, не прима многу голови, но најголем проблем е секако нападот. Гетафе го има еден од најслабите напади во Примера и постигна само 16 гола на 19 меча оваа сезона.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Атлетико, па веруваме дека ќе ги освои трите бода. Тимот на Симеоне нема право на кикс и се наоѓа пред императив победа.

ТИП:

Атлетико Мадрид – Гетафе – 1 @ 1.50 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*