ТИП НА ДЕНОТ (21.01.2023, 18:30) АТЛЕТИКО МАДРИД – ВАЉАДОЛИД

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние избравме за вас да го анализираме дуелот од шпанската Примера помеѓу Атлетико Мадрид и Ваљадолид.

Атлетико Мадрид игра непрепознатливо оваа сезона и моментално се наоѓа на 4-то место на табелата, па нема право на кикс, а сега им доаѓа на гости тим кој се бори за опстанок.

Атлетико не личи на себе

Атлетико Мадрид не личи на себе оваа сезона и бележи многу лоши резултати како во Примера, така и во Европа. Во Лигата на шампиони заврши на последното место во групата и не избори европска пролет, а тоа силно ги погоди амбициите на тимот на Симеоне. Во Примера „јорганџиите“ не се ништо подобри, рано испаднаа од трката за титулата, а моментално се наоѓаат на четвртото место на табелата, но со ист број бодови како Виљарел, кој е на 5-то место на табелата. Поради тоа Симеоне и дружибата сега треба да стравуваат за пласман во Топ 4 и мора што побрзо да ја подигнат формата. На последните пет меча Атетико има само една победа, а запиша и два порази. Минатото коло исто така испушти предност и одигра реми против Алмерија. Веќе почна да се шпекулира со тренерска смена, па јасно е дека и атмосферата во собчекувалната не е добра. Сега на гости им доаѓа тим кој се бори за опстанок, па „јорганџиите“ немаат право на кикс.

Ваљадолид се бори за опстанок

И Ваљадолид оваа сезона игра под сите очекувања и моментално се наоѓа на 17-то место на табелата, па го чека грчевите борба за опстанок. Минатата сезона овој тим заврши на 13-то место на табелата со 42 освоени бода и многу лесно се озбори за опстанок во елитата. Оваа сезона тоа ќе биде многу тешко, особено ако не ја поправи формата. Ваљадолид е тим со најлоша форма во лигата и влезе во серија од четири порази по ред. Сега му следува гостување во Мадрид, каде по традиција многу ретко освојува бодови. Секако, Ваљадолид нема лесно да се предаде, ќе се насочи кон одбраната и ќе се обиде да се заканува преку контранапади, но тешко дека ќе успее да остане непоразен.

Очекување

Иако двата тима се во лоша форма, сепак предноста е на страната на домаќинот бидејќи има далелу поголем квалитет. Притоа, Атлетико се наоѓа пред императив победа, па веруваме дека ќе ги освои трите бода.

ТИП:

Атлетико Мадрид – Ваљадолид – 1 @ 1.45 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*