ТИП НА ДЕНОТ (17.01.2023, 21:00) НАПОЛИ – КРЕМОНЕЗЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние ќе го анализираме дуелот од италијанскиот Куп помеѓу Наполи и Кремонезе.

Наполи оваа сезона игра фантастично, во Серија А е апсолутен лидер и сака да стигне што подалеку и во Купот, а има и противник по мерка во осминафиналето.

Наполи игра сезона од соништата

Ни најголемите оптимисти не можеа да претпостават дека Наполи ќе игра толку добро оваа сезона. Моментално тимот на Спалети се наоѓа на врвот на табелата во Серија А со дури девет бода повеќе пред второпласираниот Милан. Во Лигата на шампиони овој тим исто така блескаше и го освои првото место во групата, а Купот и оваа сезона е важна цел за Наполитанците. Целта е да се стигна до финалето, а според ждребот Наполи нема да има тежок пат. Сега во осминафиналето игра со најслабиот тим во Серија А, па Спалети ќе има можност да игра со комбиниран тим и да одмори некои од првотимците. Се очекува нашиот репрезентативец Елмас да биде во стартниот состав, а тој е во одлична форма и сигурно ќе сака да ја продолжи серијата на голови. Наполи не би требало да има проблеми на овој меч и очекуваме лесно да се пласира во четвртфинале.

Кремонезе со една нога во Серија Б

Кремонезе оваа сезона после долги години се врати во Серија А, но изгледа нема долго да остане во елитата. Тимот се наоѓа на последното место на табелата и е прв фаворит за испаѓање, па дојде до тренерска смена пред неколку дена. Овој тим е сконцентриран на настапоте во Серија А, па нема да му придаде големо значење на Купот, иако нема лесно да се предаде против Наполи. Интересно, Кремонезе оваа сезона против големите фаворити игра одлично, одигра реми со Милан, а против Јувентус загуби во судиското продолжение. Меѓутоа, Наполи оваа сезона изгледа непобедливо, особено на домашен терен, па Кремонезе ќе се обиде да го направи овој пораз што по безболен. Овој меч ќе биде шанса за новиот тренер да испроба одредени свои замисли, а секако дека ќе биде дефанзивно ориентиран и ќе се заканува само преку контранапади.

Очекување

Наполи е апсолутен фаворит на овој меч и очекуваме лесна победа изразена со повеќе голови. Поради тоа очекуваме ефикасен меч со многу голови.

ТИП:

Наполи – Кремонезе – 4+ @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*