ТИП НА ДЕНОТ (16.01.2023, 21:00) КАДИЗ – ЕЛЧЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние се одлучивме за вас да го анализираме дуелот од шпанската Примера каде силите ќе ги одмерат Кадиз и Елче.

Дуел на две екипи кои се на самото дно на табелата и кои грчевито ќе се борат за опастанок до крајот на сезоната. Ние во овој дуел предност му даваме на домаќинот и сметаме дека ќе остане непоразен.

Кадиз почна да игра подобро

Минатата сезона Кадиз ги оствари можеби и својот најголем успех во досегашната своја историја, бидејќи стигна до четвртфиналето од шпанскиот Куп. Притоа популарните „пирати“ минатата сезона завршија на 7-то место на табелата и беа едно од најпријатните изненадувања во лигата. Оваа сезона впечатокот е дека се најголемо разочарување бидејќи на катастрофален начин ја отвори сезоната, но постепено влегува во добра форма. Моментално се наоѓа на претпоследното место на табелата, но добра вест е што во последните пет кола запиша само еден пораз со две победи и две ремија. Тоа му дава надеж на Кадиз дека ќе може да избегне испаѓање оваа сезона бидејќи се наоѓа на само два бода од сигурната зона. Особено добро игра на домашен терен, а сега на гости му доаѓа најслабиот тим во лигата и ова е шанса за нови три бода. Последниот пораз на домашен терен Кадиз го доживеа во септември, кога Барселона славеше со 4:0. Што се однесува до тимот, тренерот Гонзалез за овој дуел нема да може да смета на Залду, Хозе Марија и Гарида.

Елче со една нога во втора лига

Минатата сезона Елче без поголеми проблеми избори опастанок во Примера, но оваа сезона е прв фаворит за испаѓање во втора лига, барем според резултатите до сега. Тимот од Аликанте се наоѓа на последното место на табелата и е единствен тим во Ла Лига, кој се уште нема победа во првенството. Од 16 одиграни натпревари има само 4 ремија и дури 12 порази, а е во серија од 6 порази по ред. Иако сега му гостува на најголемиот конкурент, тешко дека ќе дојде до позитивен резултат. Тренерот Пабло Машин истакна дека ова гостување може да биде клучно за понатамошниот тек на сезоната, бидејќи евентуална победа може да го „разбуди“ неговиот тим. Впечатокот е дека сезоната на Елче оди само во еден правец и дека тешко овој тим може да избори опастанок, бидејќи тимовите од сигурната зона имаат голема предност.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Кадиз, па веруваме дека ќе дојде до трите бода, иако гостите сигурно нема лесно да се предадат и ќе дадат голем отпор.

ТИП:

Кадиз – Елче – 1 @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*