ТИП НА ДЕНОТ (12.01.2023, 21:00) ФУЛАМ – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а цетрален натпревар секако ќе биде заостанатиот меч од 7-то коло во Премиер лигата помеѓу Фулам и Челзи.

Челзи е во исклучително лоша форма и падна на 10-то место на табелата, па овој заостанат натпревар е шанса за „сините“ да се искачат неколку места погоре на табелата. Меѓутоа, Фулам е во форма и тоа нема да биде лесно.

Фулам игра одлично оваа сезона

Тимот на Фулам после мундијалската пауза игра како препороден и запиша три големи победи, па може да се каже дека моментално е тим со најдобра форма во Премиер лигата. Се искачи на 7-то место на табелата, па сега целта на Фулам е да избори пласман во европските натпреварувања. Секако најзаслужен за добрите резултати е Александар Митровиќ, кој продолжува да ги тресе противничките мрежи. Добрите резултати значително ја зголемија самодовербата на тимот, па сигурно ќе сакаат да освојат бодови и против силниот тим на Челзи. Фулам игра одлично на домашен терен, „Кревин Кориџ“ е неосвоива тврдина за ривалите. На последните пет меча дома Фулам запиша само еден пораз и тоа од Манчестер Јунајтед. Тоа покажува дека на Челзи ќе му биде исклучително тешко да ги освои трите бода. Меѓутоа, голем хендикеп сигурно ќе биде отсуството на Митровиќ, кој се повреди на мечот против Лестер, па нема да му биде на располагање на тренерот.

Челзи е големо разочарување сезонава

Челзи е едно од најголемите разочарувања сезонава во Премиер лигата и моментално се наоѓа на 10-то место на табелата. Тимот на Потер влезе во исклучително лоша серија и има само една победа на последните шест меча, притоа во тој период запиша четири порази. Тоа доведе до голем пад на табелата, па сега „сините“ многу го загрозија пласманот во Топ 4. Овој заостанат натпревар е голема шанса за Челзи да се искачи неколку места погоре на табелата и да се израмни со Ливерпул, па да ги врати шансите за место кое води во Лигата на шампиони. Тоа воопшто нема да биде лесно, па затоа „сините“ сакаат значително да го засилат тимот во јануари, а веќе пристигна Жоао Феликс, кој ќе биде спремен да дебитира на овој меч. Се чини дека доаѓањето на Потер на кормилото не ги промени работите на „Стенфорд Бриџ“, па трпението е при крај и тимот едноставно мора да ги поправи резултатите. Поради тоа се наоѓа пред императив победа на овој меч.

Очекување

Очекуваме израмнет дуел кој ќе го одлучуваат мали детали. Квалитетот е на страната на гостите, но домаќините се во многу подобра форма. Поради тоа очекуваме голови на двете страни.

ТИП:

Фулам – Челзи – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*