ТИП НА ДЕНОТ (09.01.2023, 20:45) БОЛОЊА – АТАЛАНТА

Тип на денот
Тип на денот

Колото во Серија А се затвора со интересен дуел на „Ренато Далара“ стадионот каде Болоња го пречекува тимот на Аталанта.

Болоња после тренерската смена заигра одлично и моментално се наоѓа на 11-то место на табелата, додека Аталатна е во слободен пад и моментално се наоѓа на 7-то место на табелата.

Може ли Болоња до излез во Европа?

Болоња сезоната ја започна со Синиша Михајловиќ на клупата, но резултатите не беа добри, па дојде до тренерска смена. После доаѓањето на Тиаго Мота на кормилото тимот заигра одлично и почна да се искаќува на табелата. Пред мундијалската пауза Болоња беше во одлична форма, па се чини дека паузата стигна во лошо време за овој тим. Минатото коло имаа тешко гостување и беа поразени од Рома на „Олимпико“ со 1:0, но мора да се напомене дека тимот играше одлично и заслужи барем реми. Сега имаат повторно тежок меч против еден од фаворитите, но домашниот терен ќе биде голема предност, а и формата на противникот не е добра. Болоња моментално се наоѓа на 11-то место, но со евентуална победа на овој меч, ќе може да се замеша за пласман на местата кои водат во Лигата на конференции.

Аталанта во слободен пад

Аталанта одлично ја започна сезоната и после првите десетина кола беше при врвот и се чинеше дека ќе се бори за висок пласман оваа сезона. Меѓутоа, и во првите кола се виде дека тимот на Гасперини има проблем и Аталанта оваа сезона не личеше на онаа Аталанта од минатото кога доминираше на натпреварите со убава и течна игра. Поради тоа очекуван беше лош период, но Аталанта влезе во серија на лоши резултати и пред паузата запиша четири порази на последните пет меча, а минатото коло едвај се спасуваше од пораз против Специја. Поради тоа „божицата“ сега падна на 7-то место на табелата и тешко дека ќе се бори за висок пласман оваа сезона. Сега им следува тешко гостување во Болоња и лош резултат на овој меч додатно ќе ја продлабочи кризата.

Очекување

Очекуваме израмнет и неизвесен дуел кој ќе го одлучуваат мали детали. Двата тима играат отворен фудбал, па очекуваме голови на двете страни.

ТИП:

Болоња – Аталанта – ГГ @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*