ТИП НА ДЕНОТ (07.01.2023, 16:15) ВИЉАРЕАЛ – РЕАЛ МАДРИД

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние се одлучивме за вас да го анализираме дуелот од шпанската Примера помеѓу Виљареал и Реал Мадрид.

Реал Мадрид во новата година влезе со ист број бодови како Барселона на делба на првото место, па не очекува исклучително возбудлива трка за титулата оваа сезона во Примера каде секој бод е многу важен.

Виљареал игра според очекувањата

Виљареал минатата сезона постигна историски успех и стигна до полуфиналето во Лигата на шампиони каде испадна од Ливерпул. „Жолтата подморница“ беше вистински хит и елиминира големи фаворити како Јувентус и Баерн Минхен, па покажа дека има голем квалитет. Поради тоа изненадување беше стартот на оваа сезона каде играше под очекувањата. Меѓутоа, како што одминува сезоната така Виљареал игра се подобро и моментално се наоѓа на седмото место на табелата. Меѓутоа, овој тим заостанува само три бода од четвртото место, па сигурно ќе може да се замеша во трката за Топ 4 и да избори пласман во Лигата на шампиони. Во првиот меч во новата година на гости му доаѓа шампионот, па ова ќе биде најтежок тест за нив. Меѓутоа, во прилог им оди традицијата бидејќи изненадувачки звучи фактот дека Виљареал е непоразен на домашен терен од Реал Мадрид цели пет години. Хендикеп може да биде отсуството на Ло Селсо, кој ќе го пропушти овој меч поради повреда.

Дали Реал конечно ќе победи на гости кај Виљареал?

Реал Мадрид минатото коло го искористи киксот на Барселона и во новата година влезе со ист број бодови на делба на првото место. Оваа сезона во Примера не очекува голема битка за титулата, па секој бод е важен, особено на вака тешки гостувања. Ова гостување е најнепријатно за Реал каде на последните пет гостувања пет пати одигра реми. Имено „кралевите“ немаат победа на овој стадион од 2017 година, па сигурно ќе сакаат да ја прекинат таа црна серија. Добра вест за „кралевите“ е што после муднијалската пауза Бензема покажа дека е во одлина форма и минатото коло постигна два гола. Анчелоти нема проблем со повредени играчи, освен Куртоа, кој најверојатно ќе го пропушти и овој меч.

Очекување

Очекуваме израмнет дуел помеѓу два одлични тима кој ќе го одлучуваат мали детали. Сепак, веруваме дека Реал ќе успее да ја прекине лошата серија и да слави на ова гостување.

ТИП:

Виљареал – Реал Мадрид – 2 @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*