ТИП НА ДЕНОТ (06.01.2023, 21:00) МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – ЕВЕРТОН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема богата понуда за обложување, а еден од најинтересните дуели се игра во ФА Купот каде Манчестер Јунајтед го пречекува Евертон во премиерлигашки дуел.

Манчестер Јунајтед има високи амбиции во ФА Купот и сака да оди што подалеку оваа сезона, па да го освои, додека Евертон има големи проблеми во Премиер лигата и натпреварите во ова натпреварување му се додатен терет.

Манчестер Јунајтед влегува во одлична форма

После лошиот старт на сезоната Манчестер Јунајтед игра се подобро и резултатите се на негова страна. „Црвените ѓаволи“ се наоѓаат во серија од шест победи со ред во сите натпреварувања, четири во Премиер лигата, па се наоѓаат на четвртото место на табелата со ист број бодови како третопласираниот Њукасл. Тешко дека Јунајтед ќе може да се замеша во трката за тутулата во Премиер лигата, но секако целта оваа сезона е пласман во Топ 4. Што се однесува до ФА Купот тоа е натпреварување во кое Јунајтед секогаш сака да оди до финалето на „Вембли“. Сега во раната фаза доби противник од Премиер лигата, но секако целта е победа, бидејќи квалитетот и формата се на нивна страна. Манчестер Јунајтед е во одлична форма, а доказ за тоа е што на последните четири меча запиша четири победи без примен гол. Токму поради тоа е голем фаворит на овој меч и сигурно ќе сака да го добие во првиот меч и ќе гледа да избегне реми за да не се игра реванш, бидејќи распоредот и така е пренатрупан.

Евертон е во големи проблеми

Евертон се наоѓа во големи проблеми оваа сезона и игра под сите очекувања. Моментално се наоѓа во зоната за испаѓање и го чека гршевита борба за опстанок во Премиер лигата. Во колку лоша форма се наоѓа доволно зборува фактот што на последните шест меча освои само два бода. Голем проблем за овој тим е одбраната, која е една од најлошите во лигата. Поради тоа тешко дека „карамелите“ ќе му дадат на значење на натпреварите во ФА Купот бидејќи мора да се фокусираат на првенството и на борбата за опстанок. Во секој случај тешко дека вака „разнишаниот“ Евертон може да му парира на разиграните „ѓаволи“ на Олд Трафорд. Единстевна шанса за Евертон е да се обиде да извлече реми и да се избори за втор меча на свој стадион, но тоа не им оди во прилог бидејќи имаат многу густ распоред.

Очекување

Домаќинот е голем фаворит за победа и очекуваме таа да биде изразена со повеќе голови. Сигурно во тимот на Јунајтед ќе има неколку млади фудбалери кои се желни за докажување, па очекуваме возбудлив меч со многу голови.

ТИП:

Манчестер Јунајтед – Евертон – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*