ТИП НА ДЕНОТ (27.12.2022, 21:00) МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – НОТИНГЕМ ФОРЕСТ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе бидат двете средби од англиската Премиер лига. Ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Манчестер Јунајтед и Нотингем Форест.

Манчестер Јунајтед се наоѓа на 5-то место на табелата и за нив овој дуел е исклучително важен, а на гости им доаѓа Нотингем Форест кој се наоѓа во зоната за испаѓање и тешко дека ќе дојде до бодови на ова гостување.

Манчестер Јунајтед – примарна цел е пласман во Топ 4

Манчестер Јунајтед после слабиот старт на сезоната во последно време заигра подобро и моментално се наоѓа на 5-то место на табелата, па е во трка за пласман во Топ 4. Откако минатата сезона не избори пласман во Лигата на шампиони, „црвените ѓаволи“ ќе направат се за да се вратат во елитата оваа сезона. Тоа и се очекува од тимот кој направи огромни инвестиции во летниот преоден рок. Ова ќе биде прв дуел на Јунајтед во ерата после Роналдо, а впечатокот е дека Португалецот беше само терет во првиот дел од сезоната. Новиот тренер Те Хаг се чини дека полека му дава идентитет на тимот и Јунајтед влезе во добра форма пред паузата за Мундијалот. Сега сигурно ќе сакааат да продолжат таму каде што застанаа, а после киксот на Тотенхем имаат можност со победа додатно да се доближат до четвртото место на табелата. На гости им доаѓа многу послаб тим, па „црвените ѓаволи“ немаат право на кикс. Што се однесува до тимот Тен Хаг нема да може да смета на Санчо, како и на Мартинез, кој се уште е на одмор после Мундијалот.

Нотингем долго чекаше да влезе во елитата, па сака да остане

Славниот англиски клуб после долги години се врати во Премиер лигата и целта секако е да избори опстанок. Раководството направи големи инвестиции ова лето, пристигнаа многу засилувања, но почетокот на сезоната не беше добар. Нотингем моментално се наоѓа на претпоследото место на табелата, но не заостанува многу и сигурно жестоко ќе се бори за опастанок. Она што може да ги радува навивачите е што тимот влезе во добра форма и има само еден пораз на последните пет меча. Поради тоа впечаток е дека паузата за Мундијалот дојде во лошо време за овој тим, но Форест сака да продолжи во истиот ритам каде што застана. Најголем проблем за овој тим е секако одбраната, која прими 30 гола во првите 13 меча, што ја прави најлоша одбрана во Премиер лигата. Сега на програмата е тешко гостување, но сигурно нема да дојдат со кренато бело знаме на „Олд Трафорд“. Ќе се обидат да се заканат преку контранапади и да дојдат до бодови, што ќе биде исклучително тешко.

Очекување

Домаќинот е голем фаворит на овој меч и нема право на кикс, па очекуваме победа изразена со повеќе голови разлика.

ТИП:

Манчестер Јунајтед – Нотингем Форест – 1&3+ @ 1.95 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*