ТИП НА ДЕНОТ (25.12.2022, 17:00) ГАЛАТАСАРАЈ – ИСТАНБУЛСПОР

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, но секако во фокусот ќе биде на турската лига, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Галатсарај и Истанбулспор.

Галатасарај има шанса со победа на овој меч да се искачи на првото место на табелата, додека Истанбулспор е во исклучително тешка ситуација и тешко ќе се избори за осптанок оваа сезона.

Галатасарај – примарна цел е титулата

После лошата сезона минатата година Галатасарај конечно се враќа во борбата за титулата, како и што доликува на еден од најголемите турски клубови. Галатасарај минатата сезона не избори пласман во европските натпреварувања, па оваа сезона може да се фокусира само на првенството и примарна цел е секако освојување на шампионската титула. Моментално навивачите можат да бидат задоволни од настапите на својот омилен тим, Галатсарај после 13 одиграни кола се наоѓа на второто место на табелата. Меѓутоа, после вчерашниот кикс на Фенербахче со победа на овој меч може да се искачи на првото место на табелата. Поради тоа тимот се наоѓа пред императив победа, а има противник по мерка, бидејќи на гости им доаѓа еден од најслабите тимови во лигата. За време на паузата за Мундијалот, Галата одигра неколку пријателски натпревари и не постигна ниту една победа, но во првенството е во одлична серија на добри резултати и сака така да продолжи.

Истанбулспор тешко ќе се спаси од испаѓање

Истанбулспор после цели 16 години ова лето конечно се врати во турската елита, но очигледно нема да се задржи за долго. Моментално се наоѓа на претпоследното место на табелата и притоа е во ужасна форма со пет порази на последните пет меча. Од 13 одиграни меча Истанбул има само две победи и две ремија, а останатите сите му се порази. Сега му гостува на еден од најсилните тимови во лигата и прв кандидат за титулата. Овој тим пред само пет дена му гостуваше на Фенербахче во натпревар од Купот и беше убедливо поразен. Тешко дека ќе може да остане непоразен и против Галатсарај, но сепак целта на овој тим е да избори опстанок, а бодовите треба да ги бара на други натпревари. Моментално заостанува шест бода од сигурната зона, па сигурно дека изборувањето на опстанок ќе биде тешко.

Очекување

Галатсарај е апсолутен фаворит на овој меч и се друго освен победа ќе биде големо изненадување. Очекуваме победа на домаќинот изразена со повеќе голови.

ТИП:

Галатасарај – Истанбулспор – 4+ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*