ТИП НА ДЕНОТ (23.12.2022, 21:15) РИО АВЕ – МАРИТИМО

Тип на денот
Тип на денот

Денес понудата за обложување е нешто послаба, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од португалската лига помеѓу Рио Аве и Маритимо.

Рио Аве моментално се наоѓа на средината на табелата и сигурно во овој меч гледа шанса за да се искачи погоре, додека Маритоно е во зоната за испаѓање и се наоѓа на претпоследното место.

Рио Аве сака да ја продолжи добрата серија

Рио Аве минатата сезона играше во втората лига, па примарна цел оваа сезона за нив е да изборат опстанок во елитата. Со настапите оваа сезона до сега можат да бидат задоволни сите навивачи, бидејќи Рио Аве моментално се наоѓа на 10-то место на табелата со можност додатно да се искачи после ова коло. Популарните „граѓаните“ се во одлична форма, особено на домашен терен, каде бркаат трет последователен триумф. Впечатокот е дека избраниците на Луис Фрер ако продолжат вака дури може да се замешаат за пласман во Лигата на конференции, што ќе биде извонреден успех. Минатото коло Рио Аве слевеше на гостувањето кај Арука, па само ја потврди добрата форма. Сега на гости им доаѓа тим кој е послаб во квалитет и во полоша форма, па се друго освен победа ќе биде изненадување.

Маритомо го чека тешка борба за опастанок

Маритимо минатата сезона заврши на солидното 10-то место и лесно се избори за опстанок, но оваа сезона игра под сите очекувања. Моментално се наоѓа на претпоследното 17-то место на табелата и го чека грчевите броба за опстанок. Меѓутоа, ако се земе во предвид лошата форма, тешко дека со вакви игри Маритимо ќе успее да остане во елитата. Ни најголемите песимисти не очекуваа вака лоши резултати на Маритомо, кој има само една победа од почетокот на сезоната. За среќа и тимовите кои се надвор од зоната за испаѓање не играат многу добро, па Маритимо заостанува пет бода од местото за спас. Она што е интересно е што Маритимо сите шест бода ги освои во последните шест кола, па може да се заклучи дека полека ја подигнува формата. Минатото коло доживеа пораз на гостувањето кај Гимараеш, а сега му следи ново тешко гостување. Маритимо е тим кој игра многу подобро на домашен терен, па тешко дека ќе дојде до бодови на ова гостување.

Очекување

Домаќинот е фаворит на овој меч, но Маритимо сигурно нема лесно да се предаде и ќе се обиде да стигне барем до бод. По традиција на нивните натпревари нема многу голови, па очекуваме така да биде и овој пат.

ТИП:

Рио Аве – Маритимо – 0-2г @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*