ТИП НА ДЕНОТ (20.12.2022, 20:45) АНТВЕРПЕН – СТАНДАРД

Тип на денот
Тип на денот

Денес има интересна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од осминафиналето на белгискиот Куп, каде Антверпен го пречекува Стандард.

Антверпен игра одлично оваа сезона

Антверпен два пати во својата историја го има освоено белгискиот Куп, а последен пат во 2020 година. Оваа година игра одлично и сигирно ќе сака да ја искористи добрата форма и да оди што подалеку во Купот. Антверпен минатата сезона заврши на четвртото место на табелата, а моментално се наоѓа на 3-то место, па целта оваа сезона е секако да се избори пласман во Европа. Овој тим ќе се обиде да ја оствари целта и преку купот, а сега сака да ја искористи предноста од домашниот терен. Во минатото коло го елиминира Беверен, но после продолженија откако во регуларниот дел беше 2:2. Тимот е предводен од искусните Наинголан и Алдервајлед, а мора да се напомене дека одлична работа од клупата врши Марк ван Бомел, па фановите можат да бидат среќни од резултатите до сега.

Стандарт игра под очекувањата

Стандарт оваа сезона игра под очекувањата и моментално се наоѓа на 7-то место, притоа многу заостанува од тимовите кои се борат за плеј-оф. Тимот од Лиеж во последно време игра многу лошо, па има три порази на последните четири меча. Меѓутоа, Стандард има голема историја во Купот кој го има освоено 8 пати, па сигурно и оваа сезона ќе сака да оди што подалеку, по можност до финалето. Секако, примарна цел оваа сезона ќе биде пласман во првите осум тима, од кои четири ќе играат плеј-оф за титулата и Лига на шампиони, а другите четири за Лига Европа. Стандард минатото коло во Купот имаше лесна задача против Дендер и победи со 1:0, а сега ќе имаат многу тежок тест. Добро е што овој тим по традиција игра добро против Антверпен  и победи на последните два дуели, но се чини дека сега ситуацијата е многу поинаква. Антверпен се наоѓа во многу подобра форма, но Стандард нема лесно да се предаде. На гости овој тим игра топло-ладно и на 8 натпревари запиша четири победи и исто толку порази.

Очекување

Двата тима ќе играат претпазливо бидејќи влогот е голем и знаат дека може да се одлучи победникот после продолженија. Меѓутоа, целта на двата тима е пласман во четвртфиналето, а интересно е што двата тима играат отворен фудбал и сакаат да се надигруваат.

ТИП:

Антверпен – Стандард – ГГ @ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*