ТИП НА ДЕНОТ (16.12.2022, 21:00) ТЕНЕРИФЕ – АНДОРА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние се одлучивме да го анализираме мечот од шпанската втора лига помеѓу Тенерифе и Андора.

Тенерифе полека влегува во форма

Фубдалерите а Тенерифе минатата сезона играа одлично и малку недостасуваше овој тим да го гледаме во најквалитетното шпанско натпреварување. Тенерифе минатата сезона заврши на 5-то место и играше во плеј-оф, но не успеа да избори пласман во Примера. Меѓутоа, оваа сезона игра променливо, особено на почетокот на сезоната, па моментално се наоѓаат на 15-то место на табелата. Заостанува цели 8 бода зад шестопласираната Гранада, па тешко дека оваа сезона ќе може да стигне до плеј-офот. Меѓутоа, она што е добро е што Тенерифе полека влегува во добра форма, игра добро на домашен терен, па со победа на овој меч може да биде пресврт на сезоната. Сепак, на гости им доаѓа тим кој е многу квалитетен и игра одлично оваа сезона.

Примарна цел на Андора е опстанок

Малкумина знаат дека сопственик на Андора е легендата на Барселона, Жерар Пике. Долго време Пике сакаше да купи мал клуб, па во 2018 година ја купи Андора, која момнетално се натпреварува во Секунда. Примарна цел на овој тим е да обезбеди опстанок, но сепак игра над сите очекувања, па моментално се наоѓа на 9-то место на табелата. Андора има само 4 бода помалку од шестопласираната Гранада, па е многу блиску до местата кои водат во плеј-офот. Можеби тоа во моментов е преголем залак на овој тим, но доколку успее да победи на ова гостување значително ќе ги зголеми шансите.

Очекување

Очекуваме израмнет дуел кој ќе го одлучуваат мали детали. Ова е дуел на два тима кои играат отворен фудбал, па очекуваме голови на двете страни.

ТИП:

Тенерифе – Андора – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*