ТИП НА ДЕНОТ (15.12.2022, 18:30) ОЛИМПИЈАКОС – АТРОМОТИС

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние се одлучивме да го анализираме мечот од грчкиот Куп помеѓу Олимпијакос и Атромотис.

Олимпијакос не игра според очекувањата

Со години наназад Олимпијакос доминира во грчкиот фудбал, па така беше и минатата сезона каде доминантно ја освои титулата. Во летниот преоден рок во Олимпијакос пристигнаа неколку големи ѕвезди како Марсело, Хамес Родригез… но и покрај тоа тимот не успеа да избори пласман во групната фаза од ЛШ, па мораше да се задоволи со Лига Европа. Меѓутоа, таму целосно потврли па иако се очекуваше дека лесно ќе ја мине групата, сепак заврши на последното место со само два освоени бода. Притоа, за разлика од другите сезони каде Олимпијакос веќе имаше предност на врвот, сега се наоѓа на четвртото место на табелата. На последните пет меча запиша три победи и две ремија, па јасно е дека игра топло-ладно и под сите очекувања. Поради тоа Олимпијакос оваа сезона ќе сака да ја освои титулата во Купот и овој меч е многу важен за нив. Олимпијакос е огромен фаворит и не би требало да има проблем да дојде до победа, која сигурно ќе ја поткрене самодовербата во тимот.

Атромитос без големи амбиции

Пред десетина години Атромотис го достигна најголемиот успех во својата историја кога заврши на третото место на табелата и играше финале во Купот. Моментално се наоѓа на 8-то место на табелата и се чини дека тоа е реална позиција за квалитетите на овој тим. Сигурно ќе се обиде да заврши помеѓу првите шест клуба на табелата и да обезбеди пласман во плеј-офот, но тоа ќе биде тешко бидејќи сега заостанува шест бода. За противник го Купот го доби Олимпијакос па ќе треба да направи „чудо“ за да го елиминира најсилниот тим во лигата. Сигурно нема лесно да се предаде, но јасно е дека шансите за такво нешто се минимални. Поради тоа се очекува до крајот Атрмотос да игра мирна сезона на средината на табалата бидејќи не е загрозен од испаѓање, но реално и не може повеќе. На последните пет меча од првенството има само една победа, па може да се каже и дека не е во добра форма.

Очекување

Олимпијакос е голем фаворит на овој меч, па очекуваме дека ќе оствари лесна победа изразена со повеќе голови.

ТИП:

Олимпијакос – Атромитос – 1&3+ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*