ТИП НА ДЕНОТ (12.12.2022, 21:00) АЛАВЕС – ЛЕВАНТЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес е слободен ден на Мундијалот, а ширум Европа се играат интересни натпревари. Нашиот фокус е дербито во втората шпанска лига помеѓу Алваес и Леванте.

Дерби помеѓу два тима кои се борат за враќањето во шпанската елита. Алавес е моментално на четвртото место на табелата и има два бода повеќе од Леванте, кој се наоѓа на 6-то место, па овој дуел е од исклучително значење за двата тима.

Алавес сака да се врати во Примера

После неколку успешни сезони во најквалитетното шпанско натпреварувања, Алавес минатата сезона испадна од елитата. Овој тим на крајот беше на последното место на табелата со дури 8 бода помалку од зоната за опстанок. Сепак, целта на Алавес е експресно враќање во Приемера, а после 19 одиграни кола моментално се наоѓа на четвртото место на табелата.  Меѓутоа, Алавес има само два бода помалку од првопласираниот Еибар, па со победа на овој меч ќе се искачи на врвот. Алавес играше одлично од почетокот на сезоната и веднаш се наметна како еден од главните фаворити во Секунда, но во последно време има пад на формата и во последните два меча запиша два порази. Поради тоа ќе влезе со разнишана самодоверба во овој меч, но се наоѓа под императив да запише позитивен резултат бидејќи игра со директен конкурент. Алавес игра одлично на домашен терен и до сега на 9 меча запиша шест победи и три ремија, па тоа сигурно ќе биде предност.

Леванте игра променливо во последно време

Испаѓањето на Леванте минатата сезона во Секунда е поголемо изненадување од испаѓањето на Алавес. Имено, Леванте со години наназада завршуваше на средината на табелата без реална опасност за испаѓање. Впечатокот е дека овие два тима заслужуваат да бидат во Примера, па поради тоа ова е едно од најголемите дербија во втората лига. Нормано дека примарна цел на Леванте оваа сезона ќе биде експресно враќање во елитата, а моментално се наоѓа на 6-то место, последно кое води во плеј-оф за повисок ранг. Меѓутоа, заостанува само два бода зад Алавес па победа во овој дуел ќе го направи прв фаворит за првите две места кои водат директно во Примера. Проблем е што Леванте добро ја отвори сезоната, но во последно време игра топло-ладно, па запиша само две победи на последните пет меча и има три ремија. Што се однесува до натпреварите на гостински терен Леванте во девет меча има само еден пораз, но и само три победи.

Очекување

Дерби на колото помеѓу два тима кои играат отворев фудбал и сакаат да се надигруваат. Двата тима имаат одлични напади, па очекуваме голови на двете страни.

ТИП:

Алавес – Леванте – ГГ @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*