ТИП НА ДЕНОТ (07.12.2022, 19:00) КОНСТАНЦА – КЛУЖ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема натпревари од Мундијалот, поточно два дена ќе има одмор, но и покрај тоа се најдува нешто од понудата кое е вредно за анализа. За вас го спремивме натпреварот помеѓу Фарул и Клуж кој ќе се игра во рамките на романскиот Куп и е закажан за во 19:00 часот.

Може ли Фарул до титула во Романија?

Фудбалерите на Фарул во минатата сезона завршија на петтото место на табелата што без никаков сомнеж тоа беше едно пријатно изненадување. Иначе, клубот од Констанца во минатото лето се фузираше со Виторул, шампионот на Романија во 2017 година. Сопстевник и тренер е на овој Џорџ Хаџи, еден од најдобрите фудбалери во историјата на Романија.  После петтото место од минатата сезона, од клубот најавија дека оваа сезона ќе направат се за да ја прекинат доминацијата на Клуж и како што сега стојат работите, тоа воопшто не е тешка задача. Во овој момент, Фарул е на првото место на табелата во романската Лига 1 со четири бода повеќе во однос на второтопласираниот Клуж кој има и еден натпревар помалку, па според сите параметри овие два клуба ќе се борат за титулата до самиот крај. Што се однесува до партиите на домашен терен, досега оваа екипа изигра 10 натпревари оствари осум победи со само две реми и фантастична гол разлика од 24 постигнати и само 4 примени погодоци.

Фантастична серија на актуелниот шампион

Години наназад фудбалерите на Клуж доминираат во романскиот фудбал, а тоа во минатата сезона значеше и нова титула. На крајот имаа одлична предност, поточно титулата ја заверија на две кола пред завршетокот на првенството во Романија. Тоа беше осма титула за оваа екипа.  Во Лига 1 избраниците на Дан Петреску после очајниот старт прикажуваат се подобри партии, па така второпласираниот тим на табелата на четирите последни дуели во првенството остварија исто толку и победи и се приближија на лидерот Фарул. Во минатото коло без поголеми проблеми славеа на домашен терен против Синдиа со резултат 2-0. Што се однесува до натпреварите во гости, досега Клуж изигра осум натпревар и оствари пет победи, едно реми и два порази.

Oчекување

Овде имаме дуел на две екипи со големи амбиции. Двата тима знаат да прикажат ефикасни дуели, па овде сметаме дека неефикасност би било големо изненадување. Ние очекуваме најмалку по еден погодок на двете страни.

ТИП:

ГГ @ 2.24 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*