ТИП НА ДЕНОТ (17.11.2022, 19:45) ПОРТУГАЛИЈА – НИГЕРИЈА

Тип на денот
Тип на денот

На три дена пред почетокот на Светското пренство се играат голем број на пријателски дуели, а еден од најинтересните е секако дуелот помеѓу Португалија и Нигерија.

Ова е одлична шанса да видиме колку Роналдо и дружината се спремни да Мундијалот бидејќи играат против силен противник, иако за овој дуел селекторот нема да може да смета на Кристиано.

Колку може Португалија на Мундијалот?

Очекувањата беа дека Португалија како победник на првата Лига на нации многу полесно ќе стигне до пласман на Мундијалот. Меѓутоа, Роналдо и дружибата мораа да играат бараж и се намачија против Македонија и тоа на домашен терен во Порто. Секако, дребот во баражот беше на нивна страна бидејќи доколку добиеа посилна селекција од Македонија лесно можеше да останат без пласман во Катар. Што се однесува до последното издание на Лигата на нации, селекцијата предводена од Сабтош до самиот крај беше на првото место во групата, но потоа следуваше пораз од Шпанија во Брага, па „црвената фурија“ ја освои групата. Португалците и не можат да се пофалат со добра форма, бидејќи на последните три меча запишаа два порази, од Шпанија и Швајцарија. Ова е последен дуел пред Мундијалот и Сантош ќе има можност да ги проба сите фудбалери, освен Роналдо, кој не е во конкуренција за овој дуел.

Нигерија има добра генерација, но остана без пласман на Мундијалот

Ова е една лоша годиа за селекцијата на Нигерија, која не се прослави на Купот на Африка, а не успеа и да се пласира на Светското првество. Нигерија важеше за еден од фаворитите на Африканскиот Куп, но беше елиминирана уште во осминафиналето. После тоа Осимен и дружината се свртеа кон квалификациите за Мундијалот, но и таму не се прославија. Во баражот играа против Гана, каде после две ремија беа елиминирани. Поради тоа ова за нив е генерална проба пред Мундијалот, туку само обичен пријателски меч, па тренерот ќе може да експериметира со составот. Што се однесува со меѓусебните дуели со Португалија интересно е што овие две селекции до сега не се сретнале.

Очекување

Очекуваме отворен меч со многу голови. Натпревар без резултатско значење и дуел на кој двете репрезетации ќе пробуваат многу играчи.

ТИП:

Португалија – Нигерија – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*