ТИП НА ДЕНОТ (16.11.2022, 16:00) ФАКЕЛ – ЗЕНИТ

Тип на денот
Тип на денот

Денес за вас одлучивме да го анализираме дуелот од рускиот Куп каде Факел во Вороњеж го дочекува фаворизираниот Зенит.

Станува збор за дуел од групната фаза од Купот каде после четири одиграни кола Зенит има 6 бода и се наоѓа на третото место во групата, додека Факел нема освоено ниту еден бод.

Може ли Факел да му ги расипе плановите на Зенит?

Фудбалерите на Факел играа одлично минатата сезона што на овој тим му донесе пласман во најквалитетното руско натпреварување. Од стартот на првенството имаше многу проблеми и слаби резултати, но кога беше најпотребно Факел ја подобри формата и во последните четири кола запиша исто толку победи, па обезбеди пласман во руската Премиер лига. Оваа сезона после 17 одиграни кола тимот од Вороњеж се наоѓа на 13-то место на табелата, место кое значи играње бараж за опстанок на крајот на сезоната. Факел од почетокот на сезоната има само една победа и дури десет ремија, па поради тоа во руското првенство го доби етитетот „крал за реми“. Кога е во прашање Купот, каде се игра во група од четири тимови, Факел до сега одигра четири меча и не освои ниту еден бод. Тоа значи дека готово и да нема шанси да стигне до второто место во групата, но секако ќе има голем мотив против фаворитот. Натпреварите против Зенит секогаш се посебна инспирација за малите тимови, па Факел ќе сака добро да се претстави, а тренерот нема проблем со повредени играчи.

Зенит игра одлично во првенството, послабо во Купот

Фудбалерите на Зенит минатата сезона покажаа зошто се најквалитетен тим во лигата и без поголеми проблеми успеаа да ја одбранат титулата. На крајот Зенит имаше дури 10 бода повеќе од второпласираниот Сочи, а тоа беше четврта последователна титула за тимот од Санкт Петербург. Јасно е дека Зенит и оваа сезона е прв фаворит и игра одлично во лигата, но има нешто послаби партии во Купот. После четири одиграни натпревари има две победи и два порази и се наоѓа на третото место во групата. Поради тоа нема право на кикс во овој дуел, бидејќи секако во плановите на Зенит е да стигне до завршницата на Купот. Во првенството Зенит се наоѓа на првото место со шест бода предност, па тренерот нема потреба да калкулира со тимот и може да го изведе најсилниот состав во овој дуел. Тренерот Семак нема голем проблем со повредени играчи, игра одлично на гостувањата и сигурно се наоѓа пред императив победа.

Очекување

Зенит а апсолутен фаворит за победа на овој дуел, иако Факел нема лесно да се предаде. Гостите притоа немаат право на кикс и ова за нив е клучен дуел во Купот, а кога е најпотребно Зенит игра најдобро, па очекуваме лесна победа на овој меч.

ТИП:

Факел – Зенит – 2/2 @ 2.10 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*