ТИП НА ДЕНОТ (11.11.2022, 20:30) МЕХЕНГЛАДБАХ -БОРУСИЈА ДОРТМУНД

Тип на денот
Тип на денот

Еден од најинтересните дуели во денешната програма е секако пресметката помеѓу Борусија Мехенгладбах и Борудија Дортмунд во Бундеслигата и овој меч привлекува најголемо внимание.

Мехенгладбах лошо ја отвори сезоната и моментално е на 9-то место на табелата, а ситуацијата со Дортмунд е слична и „милионерите“ моментално се на 6-то место на табелата, па двата клуба сигурно не се задоволни од досегашниот дел на сезоната.

Мехенгладбах бара одмазда за катастрофалниот пораз од минатата сезон

Од сезона во сезона навивачите на Мехенгладбах се се повеќе разочарани од резултатите на својата екипа. Иако очекувањата на стартот беа големи сепак Мехегладбах лошо ја започна сезоната и моментално е на 9-то место на табелата. Сигурно дека овој тим има квалитет за повисок пласман и ќе направи се за да се пласира барем во Лигата на конференции оваа сезона. Меѓутоа како што сега стојат работите се стекнува впечаток дека тоа тешко ќе го остварат бидејќи играат многу променливо. Сега на гости им доаѓа Борусија Дортмунд, а тој дуел сам по себе секогаш е тежок. Меѓутоа, со победа на овој меч Мехенгладбах може да дојде до само три бода до „милионерите“ и тоа би значело пресврт на сезоната. Минатото коло загубија на гостувањето кај Бохум, кој се наоѓа на претпоследното место, па самодовербата не е голема. Не треба да се заборави дека последниот дуел помеѓу двете Борусии заврши со убедлива победа на „милионерите“ од 6:0, па Мехенгладбах сигурно ќе има голем мотив за одмазда. Тренерот на домаќините има проблем со повредите, па за овој  меч нема да може да смета на Зомер, Волф, Нојхаус и Итакар.

„Милионерите“ имаат големи проблеми на гостувањата

Веќе со години наназад за Дортмунд е „резервирано“ второто место на табелата во Бундеслигата, па така беше и минатата сезона. Интересно, клубот реши да му се заблагодари на тренерот Розе, и го доведе Един Терзиќ, кој имаше тешка задача да ја почне ерата после Халанд. Се чини дека клубот избра одлична замена за Норвежанецот со доаѓањето на Алер, но него му беше дијагностициран рак само што пристигна во Дортмунд. Тоа се одрази и на резултатите, бидејќи јасно е дека „милионерите“ немаат ѕвезда во нападот, иако играат добар фудбал. После 14 одиграни кола Бортмунд се наоѓа на 6-то место на табелата, па никој во клубот не е задоволен и јасно е дека овој тим има квалитет за повисок пласман. Меѓутоа, работите можат да се поправат бидејќи заостануваат само шест бода зад Баерн Минхен, па поради тоа се пред императив победа на овој меч. Проблем за „милиониерите“ оваа сезона се слабите партии на гостувањата, па минатото коло доживеаа нов пораз од Волфсбург. Сега има ново тешко гостување и дефинитивно ќе се обиде да се врати дома со трите бода. Бортмунд одигра одлично во Лигата на шампиони, па се пласираше во осминафиналето. Тренерот и за овој меч ќе има големи проблеми со повредите, па нема да може да смета на Ројс, Мение, Алер, Дахуд, Роте и Волф.

Очекување

Овие два тима по традиција играат возбудливи натпревари со многу голови, па очекуваме така да биде и овој пат и да видиме голови на двете страни.

ТИП:

Борусија Мехенгладбах – Борусија Дортмунд – ГГ3+ @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*