ТИП НА ДЕНОТ (09.11.2022, 21:00) МАНЧЕСТЕР СИТИ – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување поради вонредните кола ширум Европа, но во фокусот секако ќе биде дербито помеѓу Манчестер Сити и Челзи во Лига Купот.

Двата тима ќе ги одмерат силите на „Етихад“, а место за следната фаза има само за еден, па ќе видиме кој клуб ќе се прости од првиот трофеј сезонава.

Манчестер Сити ги сака сите трофеи

Минатата сезона Манчестер Сити успе да ја одбрани титулата во Премиер лигата и тоа на драматичен начин, откако во последното коло со пресврт славеа над Астон Вила. Нормално, титулата во Премиер лигата и оваа сезона ќе биде примарна цел за „граѓаните“, кои ќе направат се за конечно да триумфираат и во Лигата на шампиони, каде минатата сезона несреќно беа елиминирани од Реал Мадрид. Оваа сезона Сити без проблем ја мина групната фаза од ЛШ, а во осминафиналето доби противник по мерка и ќе ги одмери силите со Лајпциг. Работите во Премиер лигата исто така одат по планот и тимот на Гвардиола се наоѓа на второто место со само два бода помалку од лидерот Арсенал, па до крај ќе се борат за титулата. Меѓутоа, „граѓаните“ го имаат еден од најдобрите тимови во Европа, па нивната цел е да се борат за сите трофеи, па поради тоа сигурно ќе сакаат да го освојат и Лига Купот. Натпреварите со Челзи се инспирација сама по себе, а предност секако ќе биде играњето на „Етихад“ пред домашната публика. Гвардиола за овој дуел нема да може да смета на Кансело и Вокер, но тоа не би требало да биде проблем бидејќи има широк ростер.

Челзи има многу проблеми во последно време

Челзи лошо ја отвори сезоната, па после шокантниот пораз во Загреб дојде и до тренерска смета. „Сините“ со новиот тренер успеаа да ја освојат групата во ЛШ, но во Премиер лигата многу заостануваат зад лидерот Арсенал. Во последно време се повеќе проблеми се евидентни во тимот на Потер, кој запиша два порази на последните два меча. Моментално клубот од „Стенфорд Бриџ“ се наоѓа на седмото место на табелата со 13 бода помалку од лидерот, па јасно е дека битката за титулата е игубена. Поради тоа Челзи во Лига Купот гледа шанса за трофеј сезонава и сигурно многу мотивиран ќе влезе во овој дуел. Притоа, „сините“ сакаат да излезат од лошата серија и ќе дадат се да победат на „Етихад“, што воопшто не е лесно. Потер за овој дуел нема да може да смета на Канте, Џејмс, Фофана, Чилвел и голманот Кепа.

Очекување

Со оглед дека ова натпреварување е значајно за двата тима очекуваме голема борба и неизвесен меч. Очекуваме двајцата тренери да ги извадат најсилните состави и да гледаме натпревар полн со голови и возбудувања.

ТИП:

Манчестер Сити – Челзи – ГГ3+ @ 2.05 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*