ТИП НА ДЕНОТ (08.11.2022, 21:30) ОСАСУНА – БАРСЕЛОНА

Тип на денот
Тип на денот

Денес на програмата е вонредното 14-то коло во шпанската Примера, а мечот кој привлекува најголемо внимание секако е натпреварот помеѓу Осасуна и Барселона.

Каталонците во овој дуел влегуваат како лидери на табелата после вчерашниот пораз на Реал Мадрид.  Осасуна пак е во извонредна форма и е на 5-то место на табелата, па  не очекува возбудлив меч.

Осасуна одлична на домашен терен

Откако тимот од Памплона се врати во Примера мора да се признае дека пружа одлични партии. Осасуна моментално е во одлична форма и се наоѓа на 5-то место на табела, па оваа сезона сигурно ќе се замеша во трката за пласман во некое европско натпреварување.  Притоа имаат само еден бод помалку од Атлетико Мадрид и играат фантастично на домашен терен. Осасуна на последните четири меча запиша три победи, па во извонредно расположение ја очекува Барселона. Минатото коло ја победи Селта на гостување и покажа дека овој тим е зрел за големи работи оваа сезона. Со победа на овој меч Осасуна може да ја донесе во позиција која води во Лигата на шампиони, а тренерот нема проблем со повредени играчи и може да смета на скоро цел тим.

Барселона сака да го задржи врвот

После елиминацијата од Лигата на шампиони Барселона целосно ќе се фокусира на Примера. Во последните две кола Реал Мадрид загуби пет бода, па Каталонците сега се на лидерското место и ќе се обидат да го задржат. Избраниците на Чави на последните пет меча запишаа четири важни победи, а она што е уште поважно е што на овие натпревари не примија ниту еден гол. Тренерот добро се справува со многуте повреди од почетокот на сезоната, па и за овој меч нема да може да смета на  Араухо, Кеси, Депај, Кунде и Сержи Роберто.

Очекување

По традиција ова е тешко гостување за Барселона, а особено сега кога Осасуна е во извонредна форма. Очекуваме неизвесен меч со голови на двете страни.

ТИП:

Осасуна – Барселона – ГГ3+ @ 2.05 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*