ТИП НА ДЕНОТ (07.11.2022, 21:00) РАЈО ВАЛЕКАНО – РЕАЛ МАДРИД

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а еден од најважните натпревари се игра во Примера, каде Реал Мадрид му гостува на Рајо Валекано.

После победата на Барселона ова коло, Реал моментално е на второто место на табелата и „кралевите“ едноставно се пред императив победа за да се вратат на лидерската позиција.

Валекано во добра форма во последно време

Рајо Валекано минатата сезона заврши на 12-то место на табелата и многу порано од очекувањето избори опастанок, што е примарна цела на клубот и оваа сезона. Во летниот преоден рок тимот генерално остана ист, немаше многу заминување, а повторно главна улога во овој тим ќе игра Радамел Фалкао. Моментално овој тим се наоѓа на 9-то место, што е одлично за тим со негов квалитет. Притоа, во последно време Валекано е во одлична форма, па лесно може да се замеша во борбата за пласман во Лигата на конференции. Во овој меч влегуваат во одлично расположение после две последователно победи, а немаат пораз веќе четири меча. Тренерот Иразола нема голем проблем со повредени играчи, па ќе се обиде да остане непоразен и против актуелниот шампион Реал Мадрид.

Реал мора да победи за да се врати на врвот

Ова е прв пат сезонава „кралевите“ да играат после Барселона, па после победата на Каталонците едноставно немаат право на кикс. Реал и оваа сезона игра добро иако во летниот преоден рок немаше големи промени. Пристигнаа само Рудигер и Чуамени, кои веднаш се вклопија во тимот, а оваа сезона блеска Феде Валверде, кој е мотор на тимот. Во моментов Реал се наоѓа на второто место на табелата со два бода помалку од Барселона, па ова е шанса повторно да се врати на лидерското место. Минатото коло Реал одигра само 1:1 против Џирона на домашен терен, загуби два значајни бода, па избраниците на Анчелоти едноставно немаат право на нов кикс. Она што е интересно е што Реал без поголеми проблеми ги доби сите дерби натпревари оваа сезона, а загуби бодови против помалите екипи. Анчелоти за овој дуел нема да може да смета на Крос поради суспензија од жолти картони, а под знак прашалник се Чуамени и Азар.

Очекување

Традицијата и квалитетот се на страната на гостинот, па очекувањата се Реал да дојде до трите бода. Меѓутоа, домаќините се во одлична форма и нема лесо да се предадат, па очекуваме возбудлив меч со многу голови.

ТИП:

Рајо Валекано – Реал Мадрид – 3+ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*