ТИП НА ДЕНОТ (02.11.2022, 18:45) ШАХТЈОР – ЛАЈПЦИГ

Тип на денот
Тип на денот

Вечерва се комплетира групната фаза од Лигата на шампиони, а не се познати само два патника во осминафиналето. Едниот ќе биде решен во дирекнта пресметка помеѓу Шахтјор и Лајпциг, кој е еден од најинтересните дуели во последното коло.

Лајпциг е на втората позиција на табелата и има три бода повеќе од Шахтјор, но со пораз вечерва украинскиот тим ќе се пласира во осминафиналето, бидејќи има подобар меѓусебен скор.

Шахтјор мора да победи за пласман во следната фаза

И покрај воената состојба на територија на Украина, фудбалското првенство се игра непречено, а моментално Шахтјор се наоѓа на второто место на табелата со пет бода помалку од лидерот Днепар. Што се однесува со Лигата на шампиони, украинскиот клуб одлично ја отвори сезоната со победа на гости кај Лајпциг од 1:4. Потоа следуваа неколку променливи резултати, Шахтјор успеа да запише три ремија и еден пораз од Реал Мадрид. Минатото коло украинскиот тим одигара уште еден одличен меч, но одигра само реми 1:1 против Селтик. Во секој слушај Шахтјор е во ситуација да одлучува самиот за себе во последното коло, па со победа на домашен терен против Лајпциг ќе избори пласман во осминафиналето. Кога се во прашање кадровските решенија, тренерот Јовичевиќ за овој дуел нема да може да смета на Швед и Корниенко, додека Очеренко е под знак прашалник.

На Лајпциг му одговора и бод на овој меч

Минатата сезона беше успешна за Лајпциг бидејќи овој клуб стигна до првиот трифеј во историјата откако триумфираше во Купот на Германија. Меѓутоа, тимот многу лошо ја отвори сезоната, па тоа го чинеше отказ тренерот Доменико Тедеско, кој беше најзаслужен за добрите резултати минатата сезона. На негово место дојде Марко Розе, под чие водство тимот веднаш заигра подобро.Во овој момент Лајпциг се наоѓа на шестото место на табелата со само три бода помалку од четвртопласираниот Дортмунд. Што се однесува до Лигата на шампиони и покрај лошиот старт, Лајпциг моментално е во одлична позиција. Германскиот клуб е на второто место на табелата со три бода повеќе од Шахтјор и на овој меч му одговара и реми за да го завери пласманот во осминафиналето. Лајпциг минатото коло го победи европскиот шампион Реал Мадрид,па покажа дека е во одлична форма и со голема самодоверба влегува во овој меч. Што се однесува до тимот, тренерот Розе за овој меч нема да може да смета на Клостерман, Лаимер и Полсен, а Хајдара е под знак прашалник.

Очекување

Дуел кој ќе има голем влог за двата тима. Шахтјор нема да може да ккалкулира и ќе мора да оди на победа, а тоа може да го искористи Лајпциг бидејќи ќе има повеќе простор за контранапади. Поради тоа очекуваме возбудлив меч со многу голови на двете страни.

ТИП:

Шахтјор – Лајпциг – ГГ3+ @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*