ТИП НА ДЕНОТ (29.10.2022, 18:30) АЈНТРАХТ ФРАНКФУРТ – БОРУСИЈА ДОРТМУНД

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда со многу возбудливи дуели, а ние ќе го анализираме најунтересниот дуел од ова коло во Бундеслигата помеѓу Ајнтрахт Франкфурт и Борусија Дортмунд.

Овој дуел е дерби на колото во Бундеслигата бидејќи се среќаваат чевртиот и петиот тим на табелата, па исходот многу ќе влиае на понатамошниот тек на шампионатот за двата тима.

Ајнтрахт игра одлично во последно време

Минатата сезона беше повеќе од успешна за фудбалерите на Ајнтрахт Франкфурт, кои после 42 години стигнаа до европски трофеј. То му доведе на овој тим учество во Лигата на шампиони и како што стојат работите многу лесно може да се случи да го видиме Ајнтрахт во нокаут фазата од најквалитетното натпреварување. Пред два дена овој тим одигра одлично на домашен терен и го победи Марсеј со 2:1, па во одлична атмосфера и форма денес ќе ја пречека Борусија Дортмунд. Што се однесува до Бундеслигата и тука работите одат по план, бидејќи моментално четата на Гласнер се наоѓа на 4-то место на табелата. Во овој момент Ајнтрахт има само три бода помалку од првопласираниот Унион Берлин и поради тоа овој меч ќе биде од големо значење. Дортмунд има само еден бод помалку, па победа во овој дуел ќе му донесе на Ајнтрахт сериозен ветер во грб. Што се однесува до кадровските решенија тренерот за овој меч нема да може да смета на Хасебе и Кнауф, додека Ленк е под знак прашалник.

„Милионерите“ се обидуваат да заличат на себе

Дортмунд минатата сезона дојде до својата примарна цел, а тоа е пласман во Лигата на шампиони, а заврши на второто место на табелата. Меѓутоа, тимот во летниот преоден рок остана без првиот стрелец Ерлоинг Халанд, а работите да бидат уште покомплицирани неговата замена Себастијан Алер е надвор од терените поради тешка болест. Тоа е и главната причина за релативно слабиот старт на „милионерите“, кои моментално се наоѓаат на 5-то место на табелата. Изгледите се дека овој тим оваа сезона ќе се бори за излез во Лигата на шампиони, односно во Топ 4, па поради тоа ова е дуел со директен конкурент. Се чини дека тимот полека влегува во добра форма и пружа партии како што се очекуваат од Дортмунд, па во минатото коло славеа над Штутгарт со 5:0. Исто така и во Лигата на шампиони работите одат во план, па веќе го осигураа пласманот во осминафинале. Проблем за овој тим се гостувањата оваа сезона, каде на седум натпревари запиша дури четири порази. Тренерот Марко Росе има големи кадровски проблеми и за овој меч нема да може да смета на Алер, Ројс, Дахуд, Муние, додека Гереро е под знак прашалник.

Очекување

Овие два тима традиционално ограат натпревари со многу голови, бидејќи играат отворено и за гол повеќе од противникот. Очекувањата се дека и денес ќе гледаме возбудлив натпревар со многу голови, бидејќи двата тима се во добра форма.

ТИП:

Ајнтрахт Франкфурт – Борусија Дортмунд – 4+ @ 2.35 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*