ТИП НА ДЕНОТ: (27.02.2022, 15:00 часот) ВЕРОНА – ВЕНЕЦИЈА

Повторувајќи го локалното ривалство кое го донесе најневеројатниот камбек во сезоната во Серија А, Верона и Венеција ќе се судрат повторно, овој пат на стадионот Бентегоди во неделата попладне.

Верона стигна негатива од три гола и славеа на првиот сезонски меч во Декември со 3:4, а како играат двете екипи во последно време, можеме да очекуваме уште еден таков меч.

Верона е во одлична форма

Иако Антонин Барак постигна ран гол минатата недела и стана првиот играч од средниот ред на клубот кој постигнал двоцифрен број голови во една сезона во Серија А, по што Верона водеше и со 2:0, сепак дозволи Рома да израмнии на конечни 2:2 на Олимпико во Рим.

Сепак, Верона е во одлична форма од почетокот на годината, а тимот на Игор Тудор има постигнато најмногу голови во Серија А (15 во седум натпревари) по зимската пауза и забележа најмногу допири на топката во противничкиот шеснаесетник. Овие статистички податоци се неверојатни за многумина, но се реалност за Верона. Тие се подобри во офанзивата од сите во Серија А оваа година и тоа е информација за респект.

Само претендентите за Скудетото, Наполи и Милан, освоија повеќе бодови од 13-те на Верона во 2022 година. Тимот постигнува во просек по повеќе од два гола по натпревар на „Бентегоди“ па можеби затоа сите очекуваат да земе три бода од овој меч, со што ќе го зацврстат своето место во горната половина на табелата.

Зенети ќе има тешка задача

Ако Паоло Занети се надеваше дека ќе изгради моментум врз основа на завршување на серијата од 10 натпревари без победа – во која неговиот тим загуби седум пати – тој беше фрустриран од ремито против Џенова во клучната битка за опстанок во Серија А минатиот викенд.

Во услови на загрижувачки пад кон Серија Б, од каде што беа промовирани минатата година, Венеција изненадувачки славеше над Торино минатиот викенд со 1:2 на гости. Излегоа од последните три места на табелата, но имаат ист број на бодови како и 18-от Каљари.

Тој резултат претставуваше 11-ти неуспех да се победи на стадионот Пјер Луиџи Пензо од 13 обиди оваа сезона.

Екипата сезонава постигна повеќе гостински победи отколку дома, што е потенцијална опасност за Верона. Сепак, тоа е можеби единствената причина поради која можат да се надеваат на бодови кај Верона.

ТИП:

ВЕРОНА – ВЕНЕЦИЈА – 1 @ 1.57 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*