Предлози за денешните дуели од Конференциската европска лига

Конференциска Лига

Денес на програмата има дури 30 натпревари во рамките на Европската конференциска лига, како и шест меча од квалификациите за Лигата на Европа. Широка е понудата од обложувачки аспект, но не е лесно да се најдат вистинските натпревари, пред се поради малите коефициенти и дуелите помеѓу големи фаворити и аутсајдери.

Ние избравме неколку дуели за кои сметаме дека треба лесно да поминат.

РФС – Гент – 2 @ 1.35 во Bet365

Тимот од Летонија на првиот меч во Белгија го направи изненадувањето на колото со ремито 2:2. Гент е во лоша форма и стартуваше со два порази и реми во Белгија. Од официјалните дуели имаа и пораз од Валеренга во предходното коло со 2:0, но дома славеа со 4:0. Сега со РФС ќе мора да се вадат на гости и да ја оправдаат фаворитската улога. И покрај ремито, Гент имаше неверојатни 31 удар кон противничкиот гол и ако ја повтори таа игра треба да слави на овој меч.

Макаби Те Авив – Трнава – 1 @ 1.35 во Bet365

Макаби и на првиот меч во Словачка беше подобар, но дуелот заврши без голови. Израелската екипа на гости не победи ни против Сутјеска, но затоа дома славеше со 3:1. Трнава пак беше подобра на гости сезонава, особено што по ремито дома, славеше над Сепси во Романија. Но квалитетот е кај домашната екипа, а тоа најдобро се виде и на првиот меч.

Абердин – Бреидаблик – 1 @ 1.40 во Bet365

Абердин славеше на Исланд со 3:2 и сега само треба да ја потврди фаворитската улога на домашен терен. Шкотските екипи секогаш играат подобро на свој терен и таков треба да биде случајот и сега. Минатиот меч беше доста интересен, но овој пат Абердин ќе биде екипата која ќе го диктира темпот.

Дундалк – Витесе – 2 @ 1.45 во Bet365

И овде имаше изненадвање на првиот меч кој заврши 2:2 и покрај огроната фаворитска улога на Витесе. Домашниот тим беше убедлив на теренот, но немаше среќа да слави победа. Среќата целосно беше наклонета кон гостите, кои овој пат не можат да се надеваат повторно на неа. Витесе е поквалитетен тим, од поквалитетна лига и немам сомнеж дека ќе дојдат до победа.

Покрај овие натпревари, има уште голем број на интересни дуели, а екипи кои би требало да слават победа се: Бодо Глимт, Паок, Плзен, Андерлехт, Фереира и уште неколку.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*