ЕУРО У21 – Група А: Најава, фаворити и состави на репрезентации

ЕУРО У21

Во групата А на Европското младинско фудбалско првенство има два јасни фаворити – Германија и Холандија и два аутсајдери во селекциите на Унгарија и Романија.

Се освен пласман во следната фаза на фаворитите ќе биде големо изненадување бидејќи разликата во квалитет е огромна. Главен фаворит според букмејкерите е Холандија и ако се обложите дека оваа селекција ќе биде прва во групата ќе добиете коефициент 1.85 во 10Bet. На големо изненадување, Германија  евтор фаворит со коефициент 2.00. Останатите две селекции немаат речиси никакви шанси да завршат на првото место во оваа група.

Во продолжение погледнете ги составите на селекциите од оваа група, по кои многу веројатно ќе можете и сами да донесете одлука за вашиот фаворит.

Германија

Голмани: Маркус Шуберт (Ајнтрахт Франкфурт, позајмен од Шалке), Финец Дамен (Мајнц), Ленарт Грил (Леверкузен)

Дефанзивци: Јоша Вагноман (Хамбург), Давид Раум (Гројтер Фирт), Нико Шлотербек (Унион Берлин), Амос Пиепер (Арминија Билефелд), Стефан Амбросиус (Хамбург), Исмаил Јакобс (Келн), Малик Тиао (Шалке), Максим Леич (Максим Лејтш) Бохум), Ридле Баку (Волфсбург)

Играчи за врска: Никлас Дорш (Гент), Арне Маер (Арминија Билефелд, позајмен од Херта Берлин), Салих Озџан (Келн), Антон Стах (Гројтер Фирт), Виталиј Јанелт (Брентфорд), Матео Климович (Штутгарт)

Напаѓачи: Џонатан Буркард (Мајнц), Лукас Нмеча (Андерлехт, позајмен од Манчестер Сити), Мергим Бериша (Салцбург), Флоријан Кругер (Ерцгибирге Ауе), Јусуфа Моукоко (Дортмунд)

Унгарија

Голмани: Демјен Патрик (Залагаерсег), Балаш Беше (Будафок), Петер Ковач (Бударс)

Дефанзивци: Бола Бендегош (МОЛ Фехервар), Андраш Хусти (Будафок), Балонд Ботонд (Парма), Бенедек Варју (МТК Будимпешта), Атила Моци (Сомбатели Халадас), Оливер Тамас (Пакс), Ласло Деуч (Пушкаш Академија)

Играчи за врска: Андраш Цонка (Будафоки МТЕ), Михали Ката (МТК Будимпешта), Норберт Сендреи (Хонвед), Кристоф Хинора (Вашаш), Саболц Мезеи (МТК Будимпешта), Мартин Палинцар (МТК Будимпешта)

Напаѓачи: Тамас Кис (Пускаш Академија), Пал Дардаи (МОЛ Фехервар), Марк Ковачерити (Кисварда), Ален Скрибек (Будафок), Адријан Шајке ​​(Хераклес), Донат Барањо (Дебрецен) Даниел Зсори (Фехерафоки).

Холандија

Голмани: Џастин Билоу (Феенорд), Мартен Паес (Утрехт), Кјел Шерпен (Ајакс)

Дефанзивци: Мичел Бакер (ПСЖ), Свен Ботман (Лил), Данило Доехи (Витесе), Тирел Маласија (Феенорд), Пер Шурс (Ајакс), Џордан Тезе (ПСВ Ајндховен), Јурин Тимбер (Ајакс), Дејовасио Зефуик (Херта Берлин)

Играчи за врска: Јирген Екеленкамп (Ајакс), Абду Хароуи (Спарта Ротердам), Теун Копмајнерс (АЗ Алкмар), Лудовит Реис (Оснабрик), Дани де Вит (АЗ Алкмар)

Напаѓачи: Мирон Боаду (АЗ Алкмар), Брајан Бробеј (Ајакс), Жаваиро Дилросун (Херта Берлин), Коди Гакпо (ПСВ Ајндховен), Ферди Кадиоглу (Фенербахче), Џастин Клајверт (Лајпциг), Ноа Ланг (Клуб Бриж)

Романија

Голмани: Михаи Аиоани (Чиндија Трговиште), Михаи Ешану (Динамо Букурешт), Андреј Влад (Стеауа)

Дефанзивци: Раду Бобоч (Виторул), Андреј Чиндриш (Ботошани), Денис Цоботариу (Клуж), Раду Дрогушин (Јувентус), Денис Харут (Стеауа), Раул Опрут (Херманштат), Александру Пашкану (Понферадина, позајмен од Клуж) , Штефан Владоиу (Универзитет Крајова)

Играчи од средниот ред: Андреј Циобану (Виторул), Марко Дулка (Чиндија Трговиште, позајмен од Виторул), Катилин Иту (Клуж), Мариус Марин (Пиза), Олимпиу Морутан (Стеауа), Ражван Оида (Стеауа), Дариус Олару (Стеауа), Октавијан Попеску (Стеауа)

Напаѓачи: Георги Цимпану (Университатеа Крајова), Георги Ганеа (Виторул), Александру Матан (Колумбус), Адриан Петре (Арад)

Наш предлог:

Германија да заврши на првото место во групата @ 2.00 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*