ТИП НА ДЕНОТ (20.07.2023, 18:00) ХОНКА – ТОБОЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес на програмата се реванш натпреварите од квалификациите за конференциска лига, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Хонка и Тобол.

Хонка брка негатива

Хонка го загуби првиот меч на гостувањето кај Казакстан, иако одлично го почна мечот и имаше предност на полувреме. Првенството во Финска е во полн ек, па Хонка не е во предност во однос на Тобол во тој аспект. Што се однесува до искуството во играње во Европа тука исто така двата тима се израмнети, па тешко е да се предвиди исходот на овој дуел. Хонка моментално е на 5-то место на табелата во фиското првество, па првата цел е да се избори пласман во плеј-офот, а потоа да се стигне до европска виза. Овој дуел е од исклучително значење за клубот, бидејќи примарна цел е да се избори пласман во групната фаза од Конференциската лига. Иако има негатива од првиот меч, сепак домашниот терен ќе биде голема предност и Хонка е фаворит во овој дуел.

Тобол победи со пресврт

На Тобол не им оди најдобро во новата сезона во првенството во Казакстан и моментално се наоѓа на 6-то место на табелата со дури 15 бода помалу од лидерот.Тобол минатата сезона заврши на третото место на табелата и обезбеди место во Конференциската лига. Ждребот му го донесе тимот на Хонка, кој е многу тврд, но Тобол се покажа одлично во првиот меч. Успеа со пресврт да слави на домашен терен со 2:1, па го направи овој двомеч еден од најнеиизвесните дуели во првото квалификациско коло. Тобол моментално е во одлична форма и во серија од четири победи, па ќе се обиде да ја зачува предност, да се брани на гости и да се заканува преку контранапади.

Очекување

Искуството и домашниот терен се на страната на Хонка, па очекуваме да победи на овој натпревар, но неизвесно ќе биде кој ќе се пласира во следното коло.

ТИП:

Хонка – Тобол – 1 @ 2.15 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*