ТИП НА ДЕНОТ (29.05.2023, 16:00) ВИБОРГ – КОПЕНХАГЕН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од данската Суперлига помеѓу Виборг и Копенхаген.

Ова е дуел од плејофот во Суперлигата и натпревар кој може да го одлучи шампионот. Копенхаген е лидер и се бори за титулата, но нема право на кикс, додека Виборг се бори за излез во Европа.

Виборг се бори за излез во Европа

Виборг успеа да се избори за влез во плејофот и моментално се наоѓа на третот место на табелата, со реални шанси да се избори за Европа, односно за Конференциската лига. Тоа сигурно би било голем успех за овој тим, но со победа на овој меч би можеле да дојдат во ситуација да ја освојат титулата, иако тоа е само теоретски. Сепак, Виборг треба да се труди да го задржи третото место бидејќи Архус заостанува само три бода и се бори за тоа место. Виборг по традиција има лоши резултати со Копенхаген, па има само една победа на поседните десет меча против овој противник. Домашниот терен ќе биде предност, но квалитетот и традицијата се против Виборг и тешко дека ќе стигне до бодови на овој меч.

Копенхаген нема право на кикс

Копенхаген е лидер на табелата и на две кола пред крајот е во пол-позиција да ја освои титулата, но нема право на кикс. Се чини дека лошиот период е позади тимот, кога запиша три порази по ред, па му дозволи на Нортсјеланд да му се доближи на само еден бод. Копенхаген има искусен и квалитетен тим, кој знае како се освојува титули, но нема право на кикс на последните два меча од шампионатот. Со оглед дека во последното коло има далеку полесен противник, се чини дека ова е мечот кој ќе одлучи за титулата, па Копенхаген мора да победи. Покрај квалитетот на страната на Копенхаген е и традицијата, кој на последните пет меча има четири победи против Виборг. Што се однесува до тимот тренерот нема да може да смета на Бабакар и Амо, кои се повредени.

Очекување

Копенхаген нема право на кикс, а овој тим е најпосен токму во такви ситуации. Се бори за титулата и мора да ги освои трите бода, а на негова страна се квалитетот и традицијата, па веруваме во победа на овој меч.

ТИП:

Виборг – Копенхаген – 2 @ 2.30 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*