ТИП НА ДЕНОТ: (18.06.2022, 18:00 часот) КРИСТИЈАНСТУД – БОДО ГЛИМТ

Тип на денот
Тип на денот

Кристијансунд се наоѓа на дното на табелата во Елитсериен со само еден бод по седум натпревари и реално има мали шанси да го поправи учинокот против актуелниот шампион Бодо Глимт овој викенд.

Се враќаат повредените во Бодо Глимт

Првите неколку месеци од сезоната беа предизвик за Глимт бидејќи беа погодени од серија повреди. Паузата поради репрезентативните обврски беше добредојдена за нив, па тренерот Кјетил Кнутсен конечно ќе може да смета речиси на целиот состав, со исклучок на неколкумина.

Крилниот напаѓач Ола Солбакен нема играно од финалето на купот на почетокот на Мај. Играчот од средниот ред Сондре Брунштад Фет исто така неодамна повторно почна да тренира со тимот, па можеби не е далеку од враќање на теренот. Браќата Мортен и Андерс Агнес Конрадсен беа надвор од теренот оваа сезона, но Андерс е на располагање овој викенд.

Нема сомнение дека Глимт со полна сила би го добил овој натпревар, но вака без неколкумина нема да имаат воопшто лесна задача.

Сепак Бодо нема друга опција освен победа ако сака да се врати во борбата за врвот. Имаат само 13 бода и се на осмото место на табелата, а сакаа одбрана на титулата.

Тешка задача пред Кристијансунд

Кристијансунд загуби шест од нивните седум натпревари сезонава, а на четири од нив не постигна гол. Тимот е очаен, а не се очекуваше тоа од нив. Имаат проблеми во нападот, но и одбраната е многу слаба и во просек прима по два гола по натпревар.

На предходниот дуел и не одиграа така лошо против фаворитот Молде, но загубија со 2:1. Сега се надеваат дека ќе одиграат на исто ниво, па со малку среќа ќе можат до бодови. Секако дека би биле задоволни и со реми од овој меч, па затоа би требало да очекуваме еден претпазлив и дефанзивен пристап од нивна страна.

Голема е веројатноста дека ќе се борат за опстанок, но и за тоа ќе им биде тешко бидејќи конкурентите веќе им бегаат со по 10 бода, нешто што воопшто не е лесно да се достигне.

Очекување:

Уште од сега е јасно дека Бодо Глимт ќе ја има топката во свој посед и ќе го диктира темпото на игра на натпреварот. Сепак, тие беа далеку подобри и на предходните дуели па не победуваа. Ќе видиме дали надмоќта во статистиката овој пат ќе биде доволна за три бода. Предноста на Кристијансунд е само домашниот терен и ништо друго, па јасно е дека тие ќе бидат презадоволни со бод. Јас сепак верувам во гостинска победа.

ТИП:

Кристијансунд – Бодо Глимт- 2 @ 1.69 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*