Волфсбург – Баерн Минхен: Дербито во Бундеслигата ќе даде одговори на многу прашања!

Волфсбург - Баерн Минхен

Волфсбург го пречекува Баерн Минхен во Бундеслигата во сабота во дербито на колото. Гостите имаат можност да ја зголемат предноста во однос на Лајпциг на речиси недостижни седум бода, откако во петокот Лајпциг киксираше и освои само еден бод против Хофенхајм.

Домаќините, пак имаат осум поени повеќе од петтиот Дортмунд и се на местата кои водат во Лигата на Шампиони, но бараат да избегнат два последователни порази откако минатото коло загубија од Ајнтрахт Франкфурт со 4:3.

Волфсбург сезонава се надмина себеси

„Волците“ го одиграа еден од најинтересните натпревари од сезоната во Бундеслигата минатиот викенд, но за жал загубија со 4:3 од ривалот Франкфурт. Но Волфсбург и покрај поразот не разочара и на теренот изгледаше многу подобро од противникот кој имаше смао 9 удари кон голот на Волфсбург. Од друга страна Волфсбург доминираше, го диктираше темпото на игра, имаше повеќе од 20 обиди за гол но едноставно немаше среќа.

Сепак Волфсбург е на третото место и е речиси сигурен учесник во Лигата на Шампионите следната сезона. Ако останат непоразени против Баерн Минхен веќе ќе бидат на седмо небо и ќе постигнат многу повеќе од очекувањата сезонава кои беа пласман во Европа. Пред сезоната оваа екипа воопшто не беше вбројувана меѓу екипите кои би требало да с еборат за пласман во Лигата на Шапиони, но Волфсбург ги демантираше сите и се надмина себеси. Овој меч може да бида потврда за успешната сезона, но и да се случи пораз тоа нема да биде разочарување за никој во тимот. Неаат што да загубат на овој меч, ќе играат без притисок и тоа ќе биде најголема предност за нив.

Баерн има можност за голем чекор кон титулата

И покрај поразот на домашен терен против ПСЖ, Баерн не се откажа и одигра одличен меч во Париз на реваншот. Победија со 0:1 но испаднаа од Лигата на Шампиони поради повеќе примени голови на домашен терен каде загубија со 2:3.

Без Роберт Левандовски, Леон Горецка и Серж Гнабри, Баварците славеа во Париз. За волја на вистината, тие донекаде имаа среќа откако Нејмар беше виновен за неколку неверојатни промашувања, но нели среќата ги прати храбрите.

Испаѓањето од Лигата на Шампиони ја заокружи тешката недела откако минатиот викенд ремизираа 1:1 на домашен терен против Унион Берлин, но тоа реми не го сфаќајте преногу сериозни бидејќи Баерн играше со речиси цел втор тим.

Баерн сега целосно се насочува кон домашниот шампионат и кон освојување на деветтата последователна титула во Бундеслигата и сега пред овој меч иако без Левандовски, Гнабри, Коста, Толисо и Суле, имаат неверојатна можност да направат крупен чекор кон целта.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.54 во 1хBet

За похрабрите:

Нерешено или победа на Волфсбург @ 1.97 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*