Анализа и предлог типови: Леверкузен во соседството ќе „брка“ полуфинале!

Еден од четвртфиналните дуели во рамките на ЛЕ кој привлекува можеби најмногу внимание ќе биде изигран во Дизелдорф помеѓу Интер и Леверкузен.

Интер: Најдобра сезона за Интер?

Интер во 2010 година беше најдобар кога успеаа да го освојат Скудето, па потоа и ЛШ каде што фановите ги ставија во делириум. Успесите се врзуваат за Мурињо, а многу заборавија на фантастичнтие фудбалери од тој период. Оваа сезона започнаа во Лш, но не се снајдоа баш најдобро таму, па мораше да се префрлат во ЛЕ. Во последниот натпревар без поголеми проблеми славеа против Хетафе, па сега имаат уште еден тежок испит кој мора да го полагаат пред Фармацевтите. Во тој натпревар Лукаку заби во 33-та минута, а клучен момент беше кога Хетафе промаши пенал, па Ериксен покасно во 84-та минута постигнат гол и стекнаа водство од 2-0.

Леверкузен: Фармацевтите сонуваат пехар и настап во ЛШ

Тоа што натпреварот се игра буквално во нивното соседство, нема да биде некоја голема предност за Баер бидејќи фанови нема да има на трибините. Сепак, фудбалерите на ЛЕверкузен многу подобро го познаваат теренот во Дизелдорф отколку Интер, но тоа не значи кој знае колку. Европската сезона и Леверкузен ја започна во ЛШ со исклучително јаки тимови, па не успеаа да се снајдат баш најдобро и се преселија во ЛЕ. Не треба да се заборави дека Леверкузен имаше доста проблеми со повредите во изминатата сезона.

Предлог

Победникот на овој дуел ќе се бори за подобриот од дуелот Шахтјор и Базел. И двете екипи на овој натпревар имаат квалитет, но искрено Интер е за нијанса поквалитетн, па очекуваме победа за нив со квота 2.10 во Bet365, а љубителите на голови може да испробаат со ГГ за што ќе си добијат квота 1.66 во истата обложувалница.