Недела, 01/10 - Фудбал, Италија, Серија А
01/10АЦ Милан vs РомаДа постигне погодок - двете екипитип: Да
7 / 10 единици
29/09/2017 23:13
Дербито во Серија А овој викенд ќе се одигра во Милано, каде Милан ќе ја пречека Рома. Овој меч ќе биде интересен и дефинитивно неизвесен до самиот крај, а ќе решаваат мали нијанси, но ако се погледне традицијата можеме да очекуваме и голови и на двете страни.

МИЛАН

• Милан сезонава игра под очекувањата нои покрај тоа се наоѓа на 6-то место со 4 победи и два порази.

• Во овој меч домаќините влегуваат по тешката победа на Риека во Лигата на Европа, кога славеа со 3:2 и тоа со гол постигнат во 94-та минута од дуелот.

• Предходниот викенд Милан неочекувано загуби од Сампдорија на гости со 2:0 и токму затоа овој меч со Рома е доста важен за екипата и најавите се дека ќе следиме офанзивна игра уште од првата минута.

• Конти е повреден и сигурно нема да настапи на овој меч, додека под знак прашалник се настапите на Антонели, Калабриа и Монтоливо кои сеуште не се 100%подготвени за настап по повредите.

РОМА

• Рома е значително ослабена за разлика од минатата сезона, остана без најдобрите фудбалери и без Спалети на клупата, но и овој тим на Рома покажа дека е кадарен за големи успеси.

• Рома се наоѓа на 5-то место и има ист број на бодови како и Милан, но Рома има и еден натпревар помалку. Досега екипата забележа 4 победи и еден пораз и тоа против Интер.

• 4 од 5 меча оваа сезона кои ги одигра Рома завршија со повеќе од 3 гола.

• За Рома нема да настапат Дефрел, Карсдорп, Морено, Нура и Шик поради повреди, додека неизвесен е настапот на Емерсон.

ПРЕДВИДУВАЊЕ

Дерби мечевите помеѓу овие две екипи секогаш се интересни за следење и се доста ефикасни. Двете екипи практикуваат офанзивна игра, особено екипата на Рома. На овој меч нема изразит фаворит и тешко е да се предвиди кој ќе ги освои трите бода, но затоа добра опција за обложување би било да одиграте дека Двете екипи ќе постигнат гол со коефициент 1.57 во бет365.