Четврток, 03/08 - Фудбал, Меѓународен, УЕФА Европа Лига
03/08Шкендија 79 vs ТракаиПолувреме/Крајтип: 1/1
4 / 10 единици
03/08/2017 13:09
Шкендија на “домашен терен” во Струмица е домаќин на литвански Тракаи, кој во Македонија пристигна со предност од 2:1 по првиот меч. Сепак и покрај негативата, македонскиот тим е фаворит за пласман во следната рунда. Шкендија мора да нападне уште од првата минута, а ако некој знае како да напаѓа тоа е дефинитивно овој тим. Затоа очекуваме сигурна победа на македонскиот преставник.

АНАЛИЗА

ШКЕНДИЈА

• На првиот меч во Литванија, Шкендија од 62-та минута играше со 9 играчи, а сепак статистички беше многу подобра од домаќинот.

• На 15 од последните 16 натпревари, Шкендија постигнува барем по еден гол, додека на петте натпревари во Лигата на Европа оваа сезона постигна вкупно 13 гола.

• И покрај поразот во Литванија, букмејкерите и даваат поголема предност на Шкендија за пласман во следното коло.

• Тренерот Османи, нема да може да смета на тројца клучни играчи на тимот. Бразилецот Жуниор и одличниот бек Цуцули се суспендирани поради црвените картони на минатиот дуел, додека моторот од средниот ред Вујчиќ е повреден.

• Веројатен состав: Захов; Тодоровски, Бејтулаи, Теќа, Челиковиќ; Алими, Тотре, Радески Хасани, Абдулрахими; Ибраими.

ТРАКАИ

• Екипата на Тракаи е едно од најпријатните изненадувања сезонава во Лигата на Европа, елиминирајќи ги во предходните две кола големите фаворити Сент Џонсон од Шкотска и Норкопинг од Шведска.

• Тракаи е во далекуподобар натпреварувачки ритам, бидејќи во Литванија се одиграни 19 кола во домашниот шампионат. Овој тим на табелата е втор во моментов со заостанување од 14 бода во однос на Жалгирис, но и со два натпревари помалку.

• Тракаи го има најдобриот стрелец досега во Лигата на Европа, русинот Максим Максимов со 7 гола, од кои 2 постигна на првиот меч против Шкендија.

• Литванскиот тим важи за домашна екипа, па на последните 14 натпревари во сите конкуренции забележа само 4 победи, 3 порази и дури 7 нерешени средби.

• Веројатен состав: Серемета; Боровскиј ,Јанусевскис, Крук, Вакили; Силенас, Шушка, Воробјовас; Дорлеј, Максимов, Бученок.

ПРЕДВИДУВАЊЕ

Фудбалерите на Шкендија беа видно расположени кога го добија Тракаи за противник во третото коло на Лигата на Европа. Се знаеше кој е фаворит уште пред да стартува двомечот и покрај одличните изданија на Тракаи во предходните две кола, а тоа Шкендија ќе го покажеше уште на првиот меч доколку не беа црвените картони на Жуниор и Цуцули, како и комичниот прв гол на Тракаи уште во првата минута. Квалитетот е на страната на македонскиот тим, техничката подготвеност исто така, а единствено одбранатае слабата алка на Шкендија, особено што овој пат ќе биде беа одличниот Цуцули. Сепак, стратегот на Шкендија, Османи е свесен дека доколку го сопре одличниот напаѓач Максимов, ќе дојде до целта. На страната на Шкендија ќе бидат и временските услови во Струмица, односно пеколното време на кое не се навикнати литванските фудбалери. Сите показатели укажуваат на тоа дека Шкендија ќе слави победа, а ние предлагаме тип – полувреме/крај 1-1, со одличен коефициент од 2.35 во бет365.