Четврток, 22/07 - Фудбал, Меѓународен, Uefa Europa Conference League
22/07Рига vs Шкендија 79Да постигне погодок - двете екипитип: Да
7 / 10 единици
20/07/2021 14:02
Шкендија во Рига против истоимената домашна екипа ќе се обиде да остане непоразена во рамки на второто коло од новоформираната европска конференциска лига.
РИГА

Рига е шампион на Латвија, но во првото коло од Лигата на Шампиони немаше среќа со шведски Малмо и загуби со вкупни 1:1. Во Шведска беше 1:0, а во Латвија 1:1. Тимот одигра одлични два меча, особено на домашен терен, каде имаше шанси и за победа. Во домашниот шампионат и сезонава се лидери и имаат за цел одбрана на титулата. Се работи за доста цврста екипа, а во првите 11, пет се репрезентативци на Латвија, а останатите се интернационалци. Се на се, еден доста солиден тим кој може да и направи сериозни проблеми на Шкендија.

ШКЕНДИЈА

Македонскиот шампион одигра катастрофален двомеч во Лигата на Шампионите против Мура. Замислете, во двомечот Шкендија влезе како фаворит, а загуби со вкупни 0:6. Дома беше 0:1, а во Словенија 5:0. Тренерот Ѓока веќе имаше една неуспешна евро одисеа со Шкендија, а доколку не ја мине Рига, веројатно ќе си замине од тимот. Шкендија дефинитивно има квалитет да се носи на високо ниво и со Мура, а победата над Рига не треба да се доведе во прашање. Впрочем, македонските екипи имаат повисок рејтинг од тие во Латвија. Проблем ќе биде неиграњето на Кривак кој е суспендиран, но и оа не треба да биде алиби за евентуален неуспех.

ПРЕДВИДУВАЊЕ

Во Шкендија се случува нешто чудно. Имаа високи амбици, но играат катастрофална. И не изгледаат лошо на теренот, но имаат слаба одбрана и неагилен напад, барем на првите два меча со Мура. Очекувам интересне меч, прв евро гол сезонава за Шкендија и ќе одиграм ГГ со коефициент 1.79 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*